Pigmentové škvrny

Navštívte nás na Facebooku Napiste nam Navštívte nás na WELLU

Ste náchylní k tvorbe pigmentových škvŕn?                                                                                   

Čo by ste mali vedieť:

V súvislosti s pigmentáciou je dôležité vedieť, že nám pre dobrú ochranu pleti nepostačí “len” krém s vysokou SPF ochranou. SPF ochrana nezabráni aktívnej tvorbe melanínu a následne stmavnutie pigmentu. Krém chrániaci pred nechcenou pigmentáciou musí obsahovať okrem kvalitných SPF clôn aj aktívne látky, ktoré kontrolujú syntézu melanínu v dobe, kedy je pleť vystavovaná slnečnému žiareniu. Pretože aktívna produkcia melanínu začína už niekoľko hodín po slnení, potrebujeme kvalitnú dennú ochranu kombinovať súčasne s nočným ošetrením.

Pri výbere krémov na opaľovanie sa snažte vyhýbať nasledovným zložkám:

Oxybenzone – preniká do pokožky a spôsobuje zvýšenie citlivosti pokožky na slnko a následne zvýšenú produkciu voľných radikálov. Môže spôsobiť alergickú reakciu. Niektorí odborníci tvrdia, že táto zložka spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a poškodzuje bunky, čo môže prispievať k vzniku rakoviny. Iní tvrdia, že táto zložka je bezpečná.

Avobenzone – o niečo bezpečnejší ako oxybenzone. Slnečné lúče môžu spôsobiť rozloženie tejto látky a zníženie jej účinnosti. Na podporu stálosti sa zvyknú pridávať ďalšie chemické látky.

Homosalate – môže spôsobovať miernu hormonálnu nerovnováhu a rozkladá sa do škodlivých podzložiek. Môže zhoršiť už existujúce kožné problémy ako sú napríklad akné, ekzém, či psoriáza.

Octocrylene – ak máte citlivú pleť, môže spôsobiť alergické reakcie.

Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate) – slnečné žiarenie znižuje jeho účinnosť. Narušuje endokrinný systém.

PABA – môže spôsobiť alergické reakcie a zvyšuje citlivosť na slnečné žiarenie.

Vitamín A (retinyl palmitate) – vitamín A je pokožke prospešný antioxidant, nakoľko bojuje proti jej starnutiu. Avšak vyhýbajte sa kombinácii tohto vitamínu a slnečných lúčov, nakoľko táto kombinácia môže urýchliť vznik nádorov.

Syntetické vône – môžu podráždiť pokožku, najmä ak ju máte citlivú. Výrobcovia nie sú povinní uverejňovať ich zloženie, takže sa za nimi môžu schovávať nebezpečné a karcinogénne chemikálie. Vyberajte preto krémy len s obsahom esenciálnych olejov, ideálne však bez vône.

Ochranný faktor vyšší ako 50 – tieto produkty zväčša poskytujú ochranu približne rovnakú ako faktor 50, takže sa nedajte oklamať príliš vysokými číslami.

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.