Solárium – hrozba pre pokožku

Navštívte nás na Facebooku Napiste nam Navštívte nás na WELLU

Akou veľkou hrozbou je solárium pre pokožku?                                                                          

Asi pre vás, milé dámy, nebudem poslom dobrých správ, ale navštevovanie solária je veľmi riskantným koníčkom. V mnohých krajinách kožní lekári doslova bijú na poplach, pretože opaľovanie v „solárkach“ sa stalo úplne bežným spôsobom chytania bronzu, čo však následne spôsobuje rozsiahle problémy na zdraví. Ešte pred pár rokmi boli soláriá prezentované ako úplne neškodná a zdravá alternatíva slnečného žiarenia. Dnes už tomu tak ale nie je.

Možno ste počuli o tom, že moderné, takzvané bio-soláriá sú úplne bezpečné, lebo nevyžarujú žiadne škodlivé lúče. Pravda je avšak iná. Mať bronzovú pokožku nám umožňujú dva druhy UV žiarenia, UVA a UVB. Spálenie kože a vznik rakoviny má na svedomí predovšetkým UVB žiarenie, kvôli čomu soláriá vyžarujú iba UVA žiarenie.

Lenže ani to nezaručuje, že pokožka nemôže byť zničená, lebo práve toto žiarenie poškodzuje DNA v bunkách kože, je zodpovedné za predčasné starnutie pokožky a stratu jej elasticity. Dokonca má aj vplyv na vznik rakoviny kože, hoci nie v takej miere ako UVB žiarenie.

 

Návod ako predčasne zostarnúť? Solárium!
Najčastejším problémom žien, ktoré často holdujú soláriám je, že ich koža si takéto umelé opaľovanie pamätá a rokmi im všetko spočíta. Po pár rokoch dochádza k tomu, že pokožka týchto žien pôsobí oveľa staršie ako ich rovesníčok, ktoré soláriá nepreferovali. Zároveň soláriá nie sú vôbec vhodné pre všetky typy pokožiek. Fototyp I. a II. by sa mali tomuto druhu získavania bronzu určite vyhýbať! Sú to ľudia, ktorí sa niekedy opália, ale takmer vždy sa spália.

Taktiež ľudia po operácii očí, či s ochoreniami rohoviek, sietnice a šošoviek by mali solárka obchádzať naďaleko. Podobne je to aj v prípadoch výskytu kožných nádorov v rodine a náchylnosti na alergické reakcie.

 

Mýtom taktiež je, že solárium posilňuje imunitu. Práve opak je pravdou, častým vystavovaním sa tomuto spôsobu „slnenia“ sa naša imunita oslabuje.

 

Comments are closed.